Olivovník

Nejdůležitější kulturní strom ve Středomoří, který se rozšířil díky civilizacím Blízkého východu.

Tradice říká, že kdysi bohyně moudrosti Athéna se hádala s bohem moří Poseidonem o město Athény, kdo bude mít toto město pod ochranou a po kom se bude město jmenovat. Nakonec bylo rozhodnuto, aby každý z nich daroval městu nějaký dar a podle toho čí dar bude vzácnější /dle názoru ostatních bohů/ ten bude vítězem. Tak Poseidon zabodl svůj trojzubec do kamene na Akropoli a ihned začala stříkat voda. Potom Athéna zabodla svůj oštěp do země a na tom místě vyrostl první olivovník. Symbol míru od prastarých dob.

Homér nazval olivovník tekuté zlato

Hippokrates používal olivový olej jako lék

Olympionici získávali cenu olivový věnec

Olivovník kvete na konci jara. Je to vždy zelený strom s mohutným sukovitým kmenem. Dorůstá do výšky až 10 metrů.

Proces získávání oleje začíná sklizní oliv v listopadu. Plody se svážejí do lisoven na olej, co nejrychleji, aby se nekazily. Opláchnou se a odstraní se z nich listy a zbytky větviček. Po semletí jehož účelem je narušit rostlinné tkáně, následuje drcení. Poté přichází na řadu extrakce v lisech či odstředěním. Nakonec se oleje stáčí a uskladňuje. V listopadu se ze 300 kilo oliv vyrobí přibližně 20 litrů olivového oleje.

Kvalita oleje záleží především na kvalitě oliv v okamžiku sklizně. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se nebezpečí, že rostlinná šťáva začne kvasit, případně zoxiduje olej. Uskladněním oliv se zhoršuje kvalita oleje, který z nich získáme. Proto jakmile se olivy dostanou do lisovny, čistí se a třídí podle odrůdy a jakosti /zda byly sbírány ze stromu nebo ze země. Po té se melou. Zpracováním v lisovnách se získává extra panenský olivový olej, vyrábějí se také další oleje, které se míchají s extra panenským olivovým olejem. Této směsi se pak říká jednoduše olivový olej, kterého je na trhu nejvíce.

Oleje se dělí podle chutě, vůně a analytických znaků. Panenské oleje podle stupně kyselosti.

Extra panenský olivový olej je perlou mezi olivovými oleji, vyžaduje důkladnou péči olivového háje a ruční sběr oliv v nejlepším okamžiku.

Zcela mimořádný je pak extra panenský olivový olej v kvalitě BIO. Získává se z oliv, které se v žádném okamžiku nedostaly do kontaktu s chemickými produkty. Kvalitou olivového oleje se zabývají i právní předpisy EU.

Mezi pozitivní znaky patří ovocná chuť a vůně, která závisí na odrůdě oliv a vlastnostech oleje pocházejícího ze zdravých a čerstvých plodů. Hořkou chuť mají oleje získané ze zelených oliv, štiplavá chuť je typická pro olivový olej vyrobený na začátku sezony.

Negativní znaky získává olivový olej například zatuchlý, pachuť po plísních a vlhkosti /olivy byly napadeny plísní/.

Doba trvanlivosti je v uzavřené nádobě a při pokojové teplotě, na stinném místě, vydrží 2 roky. Otevřenou láhev je třeba spotřebovat co nejdříve.

Olivový olej používaný na smažení přenáší na potraviny chuť a strukturu. Proto je jednou z vynikajících vlastností olivového oleje jeho stabilita při velmi vysokých teplotách. Při smažení nesmí překročit bod kouře, kdy se z oleje kouří při teplotě nad 210 C

Ačkoliv se olivový olej konzumuje už tisíce let, byl teprve nedávno znovu objeven jako zdraví prospěšná potravina. Je základní složkou vysoce ceněné středomořské stravy. Má antioxidační vlastnosti a pomáhá v boji proti cholesterolu, vysokému krevnímu tlaku.

Olivový olej jako každý tuk je především zdrojem energie, jež organismu umožňuje vyvíjet tělesnou i duševní činnost. Olivový olej se skládá až z 80 procent mononenasycených mastných kyselin, které přispívají ke snižování hladiny takzvaného špatného cholesterolu LDL, který se usazuje na stěnách cév. Olej také pomáhá udržet hladinu dobrého cholesterolu HDL jehož úkolem je chránit cévy a odvádět špatný cholesterol do ledvin, kde ho zpracuje. To je důvodem proč obyvatelé Středomoří trpí infarkty méně než lidé v jiné části světa.

Olivový olej má vysoký obsah kyseliny olejové, proto ho organismus snadno zpracovává. Žaludek ho dobře snáší, napomáhá lepšímu trávení, správné funkci slinivky břišní. Je účinným prostředkem proti žaludečním vředům.

Extra panenský olivový olej má vysoký obsah vitamínu E, který chrání organismus před škodlivým působením volných radikálů. Pomáhá předcházet kornatění cév /ateroskleróze/ a souvisejících rizikům. Podporuje růst kostí, vstřebávání vápniku a mineralizaci kostí. Pomáhá tak předcházet degenerativním onemocněním jako je například osteoporóza. Tento olej zlepšuje metabolické funkce organismu jejichž správné fungování umožňuje tělu vytvářet nové buňky a získávat potřebnou energii.

Díky mononenasyceným tukům pomáhá extra panenský olivový olej chránit organismus před ztrátou paměti nebo Alzheimerovou nemocí a jinými degenerativními chorobami.

Olivový olej chrání a tonizuje pokožku, proto se hodí k výrobě pleťových krémů zlepšuje pružnost a zabraňuje vráskám, vhodný na ošetřování pleti při akné, ekzémech, tlumí bolest. Má protizánětlivé účinky. Je prospěšný pokožce hlavy a vlasů, dodává vlasům vlhkost díky němuž jsou vlasy lesklé a hedvábné, taktéž je vhodný v péči o nehty, díky němuž jsou silnější.

UV faktor 6 - 8

Je bohatý na vitamíny A, D, E, K, minerály a stopové prvky

Mnoho studií zjistilo, že olivový olej obsahuje látky jako je skvalen a lignany, které ochraňují naše tělo nejen před rakovinou prsa a tlustého střeva.Pomáhá pacientům s diabetem typu 2

neboť se předpokládá, že pomáhá koncentrovat hladinu cukru v krvi. Návaly horka v memopauze mohou být výrazně sníženy při konzumaci olivového oleje nebo oliv

Olivový olej je energeticky hustý, 1 lžíce dodává přibližně 120 kalorií.

Olivový olej je bohatý na skvalen - látka, která se nachází v žraločích játrech, vitamíny rozpustné v tucích a fenoly /významné antioxidanty/.

2 polévkové lžíce olivového oleje nám dodají doporučený denní příjem vitamínu E.

Vědci z Univerzity Navarra ve Španělsku, dokázali, že denní příjem 54 gr vede ke snížení 82% relativního rizika srdečního záchvatu. 30 gramů olivového oleje vyléčí Helicobakter pylori - fenolické látky v něm.

OLIVOVÉ LISTÍ

Sbíráme v květnu, před začátkem než začne kvést olivovník

* Mají analgetický účinek morfinu, příznivě snižuje bolest a pomáhá při rakovině

* Zvyšuje průtok krve srdeční tepny

* Snižuje krevní tlak

* Snižuje LDL cholesterol

* Pozitivně ovlivňuje mnoho onemocnění jako je psoryoza, kardiomyopatie, střevní koliku

- Olivové listy se používají v tradiční medicíně pro své antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, antivirové, antiparazitní účinky.

- Přírodní antibiotikum, pomáhá při léčbě s opary

- Zrychluje uzdravení při běžných nachlazení, chřipce

- Má diuretický účinek

- Snižuje křeče střev

- Je vhodný pro ženy při vaginálních zánětech, snižuje příznaky premenstruačního syndromu

- Pomáhá při migrénách

- Obecně platí, že olivové listy jsou považovány za velmi bezpečné.

- Existuje také výzkum pozitivního účinku na virus AIDS, protože extrakt listů deaktivuje enzymy k přežití viru.

OLIVY

Jsou ve středomořské stravě velmi důležité a hlavně oblíbené. Jsou bohaté na živiny, jsou zdrojem mononenasycených mastných kyselin. Poskytují vlákninu a minerály v těle a jsou důležitým zdrojem vitamínu E /přírodního antioxidantu/. Poskytují ochranu při kardiovaskulárním onemocnění, rakovině. Obsahují také dostatečné množství vitaminu D a A, které pomáhají tělu a v kombinaci s vitaminem E pomáhá ke zdraví pokožce. Současně obsahují množství vitamínu B1, B6 a B12 což zlepšuje fungování nervového systému. Dále železo nezbytné pro dobrý stav krve, fosfor pro silné kosti a zuby. Draslíku pro normální fungování srdce.

Nemají vysokou kalorickou hodnotu /10 malých oliv přibližně 45 kalorií.

Zvyšují plodnost a zlepšují celkový reprodukční systém

Mají důležitou roli při posilování imunitního systému

Obsahují kyselinu olejovou /mononenasycený tuk/, který je vynikající pro zdraví srdce

Snižují stres zlepšují paměť až o 25%.

Je důležité poznamenat, že 10 oliv před jídlem může snížit chuť k jídlu o 20%

Pomáhají také tělu produkovat hormon adiponektin, který pomáhá zvýšit spalování tuků

Mírná konzumace oliv je tedy spojencem krásy a lidského zdraví.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com