je stále zelený keř nebo strom, který dorůstá až do výšky 4 metrů a na mnoha místech na Korfu se vyskytuje  na suchých a kamenitých svazích. Planika je velmi odolná rostlina s velmi bohatým kořenovýn systémem, má jedinečné privilegium dávat jak květy, tak zralé plody ve stejný čas. Její plody jsou červené barvy a mají krásný vzhled. Kvete od poloviny října do konce listopadu, čímž přispívá k podzimnímu růstu včel.

Listy obsahují tanin, hořkou látku a fenolické glykosidy, včetně arbutosidu, kumarin. Plody planiky jsou bohaté na uhlohydráty a organické kyseliny a pektiny. Plinius starší dal rostlině jméno unedo, které pochází z latiny unum edo, což znamená: jím jen jedno. Planiku jíme jen v plném zrání, když je sladká a chutná. Pokud sníme větší množství planiky riskujeme, že nás rozbolí žaludek, způsoby bolesti hlavy, znecitlivuje chuť v ústech.

Léčivé účinky: čerstvé listy a výhonky jsou močopudné, používají se při průjmu, úplavici, močového měchýře a ledvin. Kořen planiky se používal při ateroskleroze, špatném krevním oběhu a vysokém krevním tlaku. Zralé plody se doporučují při zácpě.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com