Žijete na Korfu a věnujete se bylinkám. Co předcházelo tomu, že jste se rozhodla pro návrat k přírodě a život v cizí zemi?

Pro život v cizí zemi rozhodl můj pobyt roku 1997 na Korfu, kde jsem se seznámila s manželem a o dva roky později jsme měli svatbu. Korfu, to je celoročně kvetoucí zelený ráj, kde nás

příroda štědře obdarovává svými poklady. Vždycky jsem dávala přednost přírodním zdrojům před chemií. Hlavní zvrat ale nastal, když jsem po dlouhém zkoušení kosmetiky i z lékárny, kdy má pleť byla stále citlivější, a to jsem ve věku, kdy už by akné nemělo být, byla stále plná pupínků. A tak jsem začala zkoušet vhodný krém na svoji pleť. Od té doby nedám dopustit na měsíček - Calendula arvensis.

Jak se žije Češce a bylinkářce na řeckém ostrově? Znáte i nějaké další zdejší bylinkářky?

Ano, díky bylinkám jsem se seznámila i s místními bylinkářkami a pokud nám to čas dovolí, chodíme spolu do přírody, vzájemně si pomáháme, připravujeme mastičky. A to i pro humanitární účely. Vůbec se tu člověk nenudí, na ostrově je stále co dělat. Jsou tu úžasní lidé, kteří i zdarma vyučují v hlavním městě Korfu ve svém volném čase mnoho předmětů. Od cizích jazyků po hru na hudební nástroj, jógu, místní historii…

Neměla jste problémy s jazykem a jak vás přijali místní?

 

Řečtina je těžká, ale když má člověk motivaci a je zamilovaný, dokáže se velmi rychle naučit její základy, aby se mohl domluvit. Místní obyvatelé jsou moc milí a pohostinní. Proto si myslím, že je důležité se naučit místní jazyk, abychom tu snadněji zapadli. A místní obyvatele vždycky potěší, když je cizinec pozdraví řecky. A to jak nás přijmou, to záleží na každém z nás.

Hodně věcí tu funguje jinak, proto je dobré nesrovnávat s tím, na co jsme byli zvyklí v Česku, ale brát věci s humorem.

Je velký rozdíl je mezi létem a zimou na Korfu? Čímž mám na mysli vaši práci, ale i život rodiny… 

Korfu patří mezi velmi oblíbené letní destinace, a tak je tu přes léto hodně živo. Většina z nás pracuje v turistickém ruchu, takže si užíváme od podzimu do jara všech krás, které Korfu má. Jak klidu, tak krásné panenské přírody.

Letošní zimu nám zatím tolik nepršelo a je velmi mnoho slunečních dnů. Mám to štěstí, že moje nejoblíbenější bylinka právě od podzimu do jara kvete. A tak jak to čas a hlavně počasí dovolí, sbírám měsíček. 

Co všechno z bylinek vyrábíte?

Z bylinek stále zkouším různé recepty k péči o pleť. Když se mi povedou, tak je zveřejním na Facebooku. (smích)

Ale hlavně, všechny mé přípravky jsou s měsíčkem, který maceruji v extra panenském olivovém oleji. Z toho potom připravuji  mastičky a mýdla.

 

Na některých plážích ostrova se nachází jíl, který jste, jak vím, objevila a začala také využívat. K čemu je vhodný?

Na mnoha plážích, jak na jihu, tak i na severu Korfu, se nachází jíl, který prostě miluji. Má úžasnou vsakovací vlastnost, absorbuje nadměrný tuk a maz, čímž zanechává pokožku viditelně hladší, jemnějši, vyhlazuje vrásky, působí skvěle na akné. Má schopnost vyhledat místo na pokožce, kde má působit a absorbovat nečistoty. Pokožce dodává stopové prvky a základní minerály, vytahuje z těla toxiny, působí proti celulitidě. Jílové masky regenerují pokožku, po zaschnutí se pak dělá peeling, při němž se obrušují šetrným způsobem staré a odumřelé buňky. Pleť je po jeho aplikaci příjemně prokrvená a hladká. Také při bolesti kloubů doporučuji silnou vrstvu jílové kaše. Na bolestivém místě se nechává působit minimálně hodinu.

Rostou na Korfu nějaké bylinky, které jste z Čech neznala? 

Ano. Cistus, nebo-li divoká růže, která roste na řeckých svazích, má vysoké antioxidační účinky. Říká se, že je mnohem silnější než zelený čaj, posiluje srdce, působí proti virům a bakteriím, zvyšuje obranyschopnost organismu, i v kosmetice nachází své uplatnění.

Drmek, jehož bobulky se sklízejí na podzim a připomínají zrnka pepře, je vhodný pro zmírnění premenstuačního syndromu a jiných menstruačních potížích, přináší úlevu při návalech v menopauze.

 

Kdybyste měla možnost, změnila byste něco ve svém životě za posledních osm let? Tedy za dobu pobytu na Korfu?

Nic bych ve svém životě, nejen za posledních osm let, neměnila! Věřím, že všechno mělo svůj důvod. To nejdůležitější na Korfu je můj syn.

Máte nějaké životní krédo?

Dobrá nálada, veselá mysl jsou půl zdraví.

Co byste čtenářům Spiritu poradila nebo doporučila, co se bylinek týká?​

Člověk patří do přírody, a proto by se měl nějakým způsobem s přírodou sladit. Ne nadarmo psychologové radí pobyt v přírodě.

Mě osobně příroda neuvěřitelně nabíjí energií. Tady na Korfu máme mnoho divokých bylinek, které nikdo nepěstoval, takže jejich imunitní system nebyl narušen.  A toto podporuje zase naši imunitu. Věřím, že v divokých bylinkách je podstatně více látek a minerálů.

S bylinkami to chce mít trpělivost, výsledek se dostaví, i když ne tak rychle, jako při spolknutí prášku na bolest. Všechno má svůj čas a měli bychom naslouchat signálům svého těla a dát na to, co cítíme, být přirození. Pokud si nejsme jisti nějakou bylinkou, určitě bych doporučila vždy se obrátit na odborníka.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com