Eva Nechvílová (41) žije devátým rokem na řeckém ostrově Korfu, nedá dopustit na měsíček lékařský a říká: "Bylinky sbírám přes zimu!"

Eva Nechvílová při sběru své nejoblíbenější bylinky. (archiv E. Nechvílové)


23. března 2016 • 12:00
K mojí dětské představě babky bylinkářky má Eva Nechvílová opravdu daleko. Tak zaprvé není žádná stařenka s brýlemi, kouzelným herbářem v ruce a nůší na zádech, ale pěkná ženská v džínech a tričku v těch nejbáječnějších letech. Za druhé nesbírá mateřídoušku nebo jitrocel na českých lukách a mezích, ale svoje oblíbené bylinky nachází na dosah plážím Jónského moře! Dopustit nedá zejména na měsíček lékařský a světe, div se, jeho květy trhá v době, kdy u nás bývá (nebo by měl být) sníh. Eva totiž žije ve Středomoří, jejím domovem je přes osm let ostrov Korfu, který je vskutku celoročně kvetoucím rájem. Ovšem nejen bylinky a léčivé produkty z nich jsou to, co ji baví a zaměstnává. Přes léto tady pracuje jako průvodkyně cestovní kanceláře. Co Evu na nejzelenější řecký ostrov přivedlo? Byla to láska k bylinkám, nebo snad k temperamentnímu jižanskému muži? To vše prozradila čtenářkám Aha! pro ženy.


Eva pochází z Brna, kde má také dosud rodinu a spoustu přátel. Osud ji ale před lety zavál na jih Evropy. „Bylo to v roce 1997, když jsme jely s kamarádkou na dovolenou na Korfu. A tady jsem se kuriózním způsobem seznámila se svým budoucím manželem. Hned první den jsme totiž s kamarádkou zabloudily a on nám poradil cestu ...,“ vzpomíná. Od té doby až do roku 1999, kdy se konala svatba v Aténách, pendlovala mezi Českem, řeckou pevninou a přes léto létala na ostrov. „Po dvouleté známosti jsem se rozhodla opustit rodinu a velmi dobrou práci, dělala jsem sekretářku v pivovaře, a odešla jsem do Řecka. Přímo na ostrově trvale žiji přes osm let,“ dodává Eva Nechvílová. Její manžel, s nímž má patnáctiletého syna, byl námořní inženýr.„Je přes dva roky v důchodu a zjistili jsme, že nám to spolu už neklape, žijeme tedy odděleně,“ říká Eva.

Ač bydlí v hlavním městě Kerkyra, ke svým oblíbeným bylinkám to na ostrově nemá nikde daleko. „Korfu je celoročně kvetoucí ráj! Jen podél silnic z Kerkyry můžete obdivovat eukalypty, opuncie, dále tu máme rozmarýn, bobkový list, šafrán, tymián, oregano, divokou mátu, kapary, šípky, černý bez, lípu a mnoho dalších bylinek a taky třeba 69 druhů motýlů,“ objasňuje Eva. Sama ale sbírá především měsíček lékařský, který na Korfu kvete od podzimu do jara. „Je skvělým pomocníkem na všechny dermatické problémy a nejen to. Tuto bylinku maceruji v olivovém oleji a tento olej potom používám k výrobě mastí a mýdel,“ upřesňuje sympatická žena. Jak se vlastně stalo, že tak propadla bylinkaření? „Už někdy od puberty jsem si raději udělala bylinkový čaj, když mi nebylo dobře a hlavní nadšení u mě nastalo, když jsem si měsíčkovou mastí vyléčila mnohaleté potíže s akné a celkově s pletí. Do té doby jsem utrácela spoustu peněz za krémy I z lékárny a výsledek přišel právě až s měsíčkovou mastí,“ vysvětluje svoje nadšení. Na svůj nejoblíbenější měsíček má čas právě v zimním období, kdy se teplota na ostrově stejně většinou pohybuje kolem 12 až 15 stupňů nad nulou. Volné chvíle zaplňuje i zkoušení nových receptů, jak přírodním způsobem pečovat o pleť, návštěva kurzů alternativní léčby, spirit dance a výtvarný kroužek. „Stále je co studovat a číst. Čím více čtu, tak zjišťuji, že vlastně je ještě tolik věcí, které nevím. Každé ráno kromě léta také chodím cvičit do fitness, když dovolí počasí, jdu si zaplavat, setkávám se s přáteli,“ vypráví. Naopak v letní sezoně, kdy se ostrov zaplní turisty, není na záliby moc příležitostí, Eva totiž pracuje v cestovním ruchu jako průvodkyně.

Ale vraťme se zpět ke korfuským bylinkám. Některé v Česku vůbec neznáme. „Myslím si, že o cistusu ještě v budoucnu hodně uslyšíme. Cistusový čaj je třikrát zdravější než zelený čaj, je vhodný jako prevence proti nachlazení a virových onemocnění, chrání srdce, působí protizánětlivě a desinfekčně. Roste tady i drmek obecný nebo-li mnišský pepř, který vyrovnává pohlavní hormony,“ prozrazuje Eva. Dopustit nedá ani na velmi účinný jíl, který se nachází na mnoha tamních plážích. Jedná se o přírodní surovinu, kterou si příroda namíchala sama, minerál pocházejí z rostlin, živočichů, vody a půdy. Je silně detoxikační, odstraňuje toxiny a odumřelé kožní buňky, kůži navíc omlazuje, zvláčňuje a čistí. „Kromě bylinek je na ostrově spousta ovoce. Každý kdo navštíví Korfu, tak uvidí, že ve všech malých I velkých obchodech se prodávají produkty z Koum kouatu, fíky, kdouloň a plno dalších,“ dodává Eva Nechvílová. 

Více na https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-vase-pribehy/118025/eva-nechvilova-41-zije-devatym-rokem-na-reckem-ostrove-korfu-neda-dopustit-na-mesicek-lekarsky-a-rika-bylinky-sbiram-pres-zimu.html?utm_source=ahaonline.cz&utm_medium=copy

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com